Недко П. Каблешков е художник, участва в десетки местни, зонални, национални и тематични изложби у нас и в чужбина и лично организира и експонира над 400 изложби в страната и зад граница с творби на кюстендилски автори. Той е и първият уредник, а от 1966 г. и първият директор на основаната от него Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в гр.Кюстендил.
Семейство и житейски път
Недко е внук на Луко Т. Каблешков, първи братовчед на Тодор Каблешков. Луко носи името на чичо си Лулчо, бащата на революционера. Оженва се за Велика Кесякова, дъщеря на Петко Моллата от Копривщица. Моллата се включва активно в политическия живот след Освобождението, което е причина да си създаде и неприятели. Те са причината зет му Луко да бъде местен служебно от град на град. Луко служи, като началник П.Т.Т станция в различни градове, и накрая – в София. Има 4 деца, най-малкият от които е Петко.
Петко работи в локомотивното депо в София, активен участник в антифашистката борба. Има склонност към рисуването и е с подчертана артистичност. Недко е неговият по-малък син.
Недко П. Каблешков е роден на 29 август 1932г. в София. Детските и юношеските си години прекарва в гр. Белоградчик, където завършва и средното си образование. Висшето си образование завършва във ВИИИ „Николай Павлович“, специалност „Живопис“ в класа на проф. Панайот Панайотов през 1956 г., с пълно отличие и е разпределен в гр. Кюстендил, но се премества отново в гр. Белоградчик и е назначен за учител по изобразително изкуство в Белоградчишката гимназия.
Тук се оженва за арх. Милка Петрова Цанкова – Каблешкова. През 1960 г. семейството се премества отново в Кюстендил, където той става първият уредник, а от 1966 г. и първият директор на Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“, която ръководи до 1993 г.
Недко има дъщеря – Марина Богданова, също е художник. Занимава се с живопис и иконопис, със самостоятелни изложби в София, Пловдив и Кюстендил.
Недко е носител на орден „Св.св. Кирил и Методий“ /1982/ и е почетен гражданин на Кюстендил /2003/. Дълги години е секретар на копривщенската фондация „Тодор Каблешков“.
Умира на 30 март 2023 г. в Кюстендил.
Кюстендил - град на художниците
Недко Каблешков пръв формулира, като знаково за националната ни култура, определението „Кюстендилска художествена школа“ и прозвището – „Кюстендил, град на художниците“.
През 1960г. става първи уредник и единствен служител на градската картинна галерия в Кюстендил, преименувана през 1961г. на галерия „Владимир Димитров – Майстора“. От 1966г. до 1993г. е нейн директор. Той е основният двигател за построяването през 1972 г. на новата сграда на галерията, когато в града все още няма дори болница.
Галерията е първата в страната, специално построена за целта сграда с изцяло естествено, горно осветление.
Продукт на неговата инициативност е и обект „Разширение и реконструкция на галерията“, който почти утроява сегашния ѝ обем, с идея за цялостно представяне на културното наследство на Кюстендил, обхващащо период от почти 8000 години.
Организира повече от 400 изложби в Галерията, страната и чужбина. Кюстендилската галерия става първата в страната с Национална дългосрочна програма за развитие. В продължение на повече от тридесет години е най-активната и продуктивна галерия, до голяма степен определяща развитието на художествената култура в България. През 1975 г. Галерията е определена за „Еталон на галериите в страната“, а във връзка с 25-ата си годишнина е наградена с Държавна награда за цялостната си дейност.
В памет на Недко Каблешков, с огромна почит и признание главната зала на галерията вече носи името му.
По предложение на директора на Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“ – ще бъде поставена възпоменателна плоча върху фасадата на дома, в който той е живял и творил, на ул. Димитър Грънчаров в Кюстендил.
Владимир Димитров - Майстора
На дългогодишната издирвателска, събирателска и научина практика на Недко Каблешков дължим съществуването най-голямата колекция от произведения на най-българския художник – Владимир Димитров – Майстора. Популяризирането на личността и творчеството на Майстора става смисъл на целия му живот. По предложение на Недко Каблешков Владимир Димитров – Майстора е първият български автор, честван по линия на ЮНЕСКО.
Събира и предпазва от разпиляване безценната колекция от творбите на големия художник, която днес е недостижима мечта и чест за всяка галерия в страната. Кюстендилската сбирка на Майстора е впечатляваща с разнообразието от техники, формати и сюжети.
Интервю от 1995г. за канал „Пирин“ с водещ Атанас Пиронев
Недко също така издирва и популяризира имената на всички художници, родени в града или свързани с него от Освобождението до средата на 80-те г. (Днес имената са повече от 200). Проучването на кюстендилските художници става опорната точка, благодарение на която Недко Каблешков формира единствения и неповторим облик на фонда на Кюстендилската галерия. Тя притежава най-голямата сбирка с творби на автори от един регион, включително и Майстора, като неделима част от него.
Недко Каблешков е отдал голяма част от енергията си на творец и общественик на националната ни култура и в частност на Града на художниците. Дългогодишната си научна дейност систематизира в съавторство при съставянето на Научен каталог в три тома, включващ описание на всички творби от фонда на Галерията и техните автори. Има публикации в сп. „Изкуство“, „Славяни“, „Музеи и паметници на културата“ и др. Настоящата му книга, „Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“ от 1960 до 1993 г.“ е летопис за историята на Галерията, на художествения живот в града от това време, като достоверен и интригуващ разказ за развитието на българската култура от споменатия период.